Planeswalkers.ro

Please login or register.

Login with username, password and session length
Advanced search  

News:

Pages: 1 [2] 3

Author Topic: League Play  (Read 21796 times)

Mihai Alexandru Bîrsan

• Administrator
  • Member
    • View Profile
Re: League Play
« Reply #15 on: September 21, 2010, 15:21:20 »

Sunt persoane care ar putea spune din ochi daca un pachet [...]
Limita de 100$ nu ar trebui impusa cu strictete[...]
Cam asta era ideea. N-o sa stea nimeni sa calculeze la cat e evaluat un pachet sau daca da cu virgula. Ideea principala sa poti participa cu un pachet cu mai putine bombe, eventual cu un singul Baneslayer nu cu 4, cu mai multe basic lands nu doar land-uri rare, etc. Basically te pui in papucii unui jucator nou si te gandesti cam ce deck ar putea el sa-si faca.

Sincer sa fiu mie mi se pare "golden" sa ai chiar playset de Lightning Bolt, Doomblade si Mana Leak in unele pachete, dar dupa cum zicea si Alex Trofin, astfel de comune le poti cumpara la preturi decente ca singles din magazin, daca e nevoie, nu te costa cat un Baneslayer.

Intrebare: daca eu in mod voit vreau sa particip la Junior/Leisure League, nu am voie s-o fac? Sa zicem ca vreau sa fac un pachet doar din comune, si cateva necomune si sa joc la Juniors. Am voie sa fac lucrul asta?
Daca vrei sa sustii cauza pe care o promovam, nu. Ideea e ca aceasta posibilitate a fost lasata pentru a sanctiona cel putin un eveniment de fiecare data. Dupa cum spunea si Seba, nu faptul ca ai un pachet "nerfed" face jocul echilibrat, ci faptul ca tu stii cum sa-l joci si celalalt nu prea.

Trebuie sa fii inversunat rau sa te gandesti atat de serios la UN JOC cu overpriced pieces of cardboard. This is supposed to be fun , serious is for chess. We are not going to be World Champions here, cmon!
From my point of view Magic is much more compelling and challenging than chess. Si poate nu vom fi toti World Champions aici, dar destui dintre noi vor sa joace Magic la acel nivel. Si daca promovam acel nivel, atunci vom putea la un moment dat sa mergem la Grand Prix-uri de constructed si poate chiar sa ne calificam la Pro Tours.

Nu toata lumea vrea asta. De aceea pentru cei care nu aspira la asa ceva, dar vor sa beneficieze de FNM promos, prerelease, etc, punem la dispozitie un mediu competitional facil. Acum se intelege?

Hai sa nu ne mai ascundem dupa deget cu preturile si sa zicem pe nume, we need knowledge not money.
Din pacate, la prima vedere, banii sunt problema cu Magic-ul competitiv. Asta e o iluzie care s-a creat pentru ca o parte din noi (myself included) au obtinut playset-uri de carti extreme prin achizitia de singles. Deoarece unele rare par imbalanced lumea devine dezamagita. Daca reusim sa promovam creativitatea in deckbuilding, poate schimbam aceasta problema.

Totusi, din cauza ca lumea care joaca competitiv Magic a ajuns sa

Sidebar: Chiar cumpara lumea playset-uri de chase rares? Raspuns pe scurt: NU. Raspuns pe larg in alt thread.

Si inca o chestie, ce inteleg eu din ce zic Lucky, Mydas e ca s-au lasat fix pentru ca "Competitional Play" a devenit cash game. Indraznesc sa sper ca daca Leisure League ar deveni ceva super activ si super FUN, i-am vedea inapoi.
Hmm... I'm starting to understand why you're missing the point. Ca sa fac chestia asta super clara, am facut un mic desen:

Prima imagine arata cum se vede Magic-ul dpdv DCI. A doua imagine arata cum se modifica zona "Competitional Constructed" prin prisma ligilor plus traseul noilor jucatori de la Academy (sau orice alt punct de initiere). (BTW, nu exista Pauper sanctionat, dupa cum vedeti.)

Ca sa fie cat se poate de clar, redenumesc ligile: "Novice" si "Advanced". Dupa cum zicea Lucky, jucatorii pot fi de la "novice si fara carti" pana la "advanced si cu carti". In-betweeners ("novice cu carti" si "advanced fara carti") se vor alatura uneia dintre categorii in functie de fiecare caz.

Practic tot ce zici tu, Andrei, se poate aplica in cazul evenimentelor Casual. Eg. sa stabilim ca jucam toti cu pauper decks azi; sau stabilim ca jucam doar cu maxim 4 rare in deck, etc. Totusi, asta inseamna ca ignoram jocul in varianta lui originala, sa nu mai sanctionam evenimente si rand pe rand sa pierdem urmatoarele facilitati: prerelease, launch party, game day, FNM promos; in plus, e posibil ca mai apoi sa pierdem si accesul la produse faine (eg. Duel Decks, foil boosters, etc).

Eu, unul, vreau sa promovez Magic-ul competitiv pentru ca asta e "miezul". Sunt constient ca sunt multi care vor sa joace casual Magic, si n-am nimic impotriva.

Concluzia pe care reusesc eu sa o trag: Andrei propune sa organizam evenimente casual sambata in care lumea sa vina cu deck-uri nerfed ca sa ii sustina si ajute pe newbies. Corect?
« Last Edit: September 21, 2010, 15:26:47 by Mihai Alexandru Bîrsan »

Adela

• Member
    • View Profile
« Reply #16 on: September 21, 2010, 15:27:42 »

Apropo de ce e facut ca sa se pastreze comunitatea, cred ca fiecare ar trebui sa stie ce vrea de la Magic si in momentul in care se organizeaza academii, sa li se prezinte si celor noi optiunile.

Daca vrei sa ajungi the next LSV - regardless of the consequences, you eat, speak and sleep Magic.

Daca vrei sa te relaxezi si totusi sa-ti mai folosesti si un dram de creier, iti faci un combo deck cu ce ai (eventual mai imprumuti cateva carti de la altii) si inveti sa-l joci chiar daca nu are super meciuri in metagame-ul local. Sau ca sa nu te plictisesti, iti faci cate un pseudo deck nou la fiecare cateva saptamani. Sau joci doar draft. Sau doar 60 cards singleton. Sau un mix de toate.

Eu iau foarte des bataie la standard, partial pt ca ma incapatanez sa joc albastru fara Jace mare (ceea ce confirma faptul ca expensive cards can make a deck better), partial pt ca ma grabesc si joc aiurea (si asta nu tine deloc de valorea in $ a deckului).

Asta nu inseamna ca voi renunta sa joc albastru, sau ca voi da 80$ pe Jace ca sa trec pe un deck competitiv pt ca pt mine Magic nu e despre sa joci cel mai bun (more or less expensive) deck, ci e despre fun & mental gymnastics.

La urma urmei, mentalitatea e cea care conteaza si care probabil va determina longevitatea comunitatii de aici. Vorba lui Boariu (sau a porcului din 'Ferma Animalelor' a lui Orwell), tot timpul vor fi unii mai egali decat altii - in cazul Magic, cu un deck mai scump, skilluri mai multe, knowledge mai mare, etc - daca asta te determina sa te lasi, well, then you're probably not made for this game. 

Sebastian Mahu

• Member
    • View Profile
« Reply #17 on: September 21, 2010, 16:16:03 »

Vorba lui Boariu (sau a porcului din 'Ferma Animalelor' a lui Orwell),

:)))))))))))))

Andrei Gheorghiescu

• Global Moderator
  • Member
    • View Profile
« Reply #18 on: September 21, 2010, 16:19:29 »

Concluzia pe care reusesc eu sa o trag: Andrei propune sa organizam evenimente casual sambata in care lumea sa vina cu deck-uri nerfed ca sa ii sustina si ajute pe newbies. Corect?

Ca sa raspund direct la intrebare, propun evenimente sanctionate in care lumea sa vina cu deck-uri nerfed ca sa se distreze jucand si altfel de deckuri si sa ofere un mediu competitiv la nivelul de cost accesibil celor noi si la nivelul de cunostinte/challenge al celor vechi.

Ma vad silit sa scriu iar mult, desi nu vreau, dar diferentele sunt subtile:
- se pare ca nu inteleg de ce nu putem sanctiona un pauper constructed (insist voit pe asta) sub forma de standard. Dar daca asta e situatia, nasol ...
- cei noi nu au nevoie de un mediu in care sa le dam voie sa existe. Ci de un mediu care sa vada ca ne preocupa, ne atrage pe toti, similar cu Standardul actual. Casual nu e eveniment de comunitate.
- nu spun ca Lucky (sorry, te tot folosesc de eticheta si-mi dau cu parerea de parca n-ai fi aici) s-ar intoarce sa joace EDH. Spun ca s-ar intoarce sa joace exact acelasi joc pe care l-a parasit, cu oameni activi si cunoscatori, cu premii, cu competitivitate doar ca fara mitice si carti scumpe. Si daca asta ar fi la nivel international, cred ca ar fi maine cu cartile in mana la LEX.

Basically tu Misu, imparti trebile in 2, fiecare cu avantajul ei, in loc sa facem una dodoloata, cu toate avantajele.
In loc sa avem:
- magic accesibil dar neinteresant fiidca toti sunt noobi si nu e challenge deloc si
- magic inaccesibil (scump) in care joaca toate supermodelele si sa castigi un joc e o realizare

vreau sa avem:
- magic accesibil si interesant in care joaca si noobi si veterani
- magic inaccesibil si scump in care joaca si noobi (mai putini) si veterani

si primul sa fie cel mai frecvent, promovat. Tot ce zic tine de evenimente sanctionate. Casual-ul nu e un topic aici, nicaieri, casual joci unde vrei, cand vrei cu cine vrei.

Asta rezolva problema majora ca nu o sa fim suficienti sa mai sanctionam standardul pe care il stim, in scurta vreme. Daca nu chiar vinerea asta.
« Last Edit: September 21, 2010, 16:49:58 by Mihai Alexandru Bîrsan »

Diac Dan Andrei

• Administrator
  • Member
  • Take your time
    • View Profile
« Reply #19 on: September 21, 2010, 16:47:31 »

cei noi nu au nevoie de un mediu in care sa le dam voie sa existe. Ci de un mediu care sa vada ca ne preocupa, ne atrage pe toti, similar cu Standardul actual. Casual nu e eveniment de comunitate.

Asta na, ar putea fi discutabila. Cum zicea Bogdan, el avea jocul, ii placea foarte mult si vroia sa joace cu cineva. Nu cred ca ar fi zis: eu nu vreau sa joc in leisure, vreau cu aia mari (ar fi fost super bucuros ca exista leisure in care sa poata testa un pachet cu cineva). Si mai mult, daca vrei sa joci "cu aia mari" nu te opresti nimeni, doar ca ti-o iei (deobicei).

Eu vad un flaw(sau 2) in ideea cu un singur league: obligi lume sa joace ceva ce poate nu vrea sa joace.

Cum bine zicea Sebah (si alti filozofi), si skillul ajuta oponentul sa joace mai bine ca tine. Ori jucand fix cu acelasi pachet(presupunem), un noob o sa si-o ia de la un veteran(cu foarte mari sanse). Intradevar, asa invata, dar e mai atractiv, cred, sa invete pierzand contra unui concurent cu aceeasi exp ca a lui(cumva simte victoria mai aproape, gandul ca ar fi putu sa castige are un sens).

Al 2-lea flaw ar fi ca cine vrea sa joace cu rare nu are unde, nu are optiunea asta. 2 grupe diferite iti ofera posibilitatea sa alegi: azi vreau sa joc cu rare, maine vreau sa joc pauper(sau in fine, low-cost deck). Eu tot timpu am considerat ca daca ai mai multe optiuni e mai bine decat daca ai mai putine.

Tu optezi pentru o singura optiune "all in one", Misu opteaza pentru 2 optiuni separate. In plus motivul lui Misu poate e comun si cu a altor jucatori de magic: scopul final este sa fii bun in competitive play. Nats, GP si alte cele sunt un scop bine definit a jocului.

Concluzia ar fi ca daca exista 2 tipuri de oameni: care vor competitive play si care vor leisure play, ar trebui sa existe si 2 leagues. Nu ii poti obliga pe toti sa joace in aceeasi oala. Poate doar, nush, daca s-ar organiza de test, FNM sa fie competitiv (in leagues) play si sambata sa fie pauper standard pentru toata lumea.

Ah, si inca o chestie: Andrei, tu ai propria lista cu oameni care sa-i bati. Lista aceea e fun sau are un scop self-competitiv? Poate fiecare are o lista cu oameni care ar vrea sa-i bata macar odata, chiar daca nu scrisa. Daca lista aia nu se modifica pentru o perioada mare de timp, probabil unii ar renunta la gandul ca se va modifica vreodata. Si inca o intrebare: daca pe mine ma bati intr-un meci de pauper, ma treci pe lista cu ::DONE:: ? :)
« Last Edit: September 21, 2010, 16:57:28 by Lucky »

Mihai Alexandru Bîrsan

• Administrator
  • Member
    • View Profile
« Reply #20 on: September 21, 2010, 17:22:21 »

Ca sa raspund direct la intrebare, propun evenimente sanctionate in care lumea sa vina cu deck-uri nerfed ca sa se distreze jucand si altfel de deckuri si sa ofere un mediu competitiv la nivelul de cost accesibil celor noi si la nivelul de cunostinte/challenge al celor vechi.
Nu poti face asta. Exista lume (printre care ma numar) care vrea sa joace Magic la un anumit nivel de competitivitate, nivel dedus din metagame-ul global. Asta nu se poate intampla cu deck-uri nerfed.

- magic accesibil dar neinteresant fiidca toti sunt noobi si nu e challenge deloc si
That's not what I said. In plus, challenge-ul si placerea de a juca Magic poate exista in orice sub-comunitate de Magic. Intotdeauna un deck va bate alt deck si un card draw va castiga sau pierde jocul. Asa e in Magic. Pur si simplu liga mica va avea un nivel de competitivitate accesibil, in care fiecare jucator nou sa se poata dezvolta pana cand simte ca poate sa mareasca nivelul de challenge.

- magic inaccesibil (scump) in care joaca toate supermodelele si sa castigi un joc e o realizare
Asta e putin jignitor. Nu cred ca a fost nimeni vreodata cu nasul pe sus pentru ca are carti mai scumpe sau mai mitice ca altii. Si nu e vorba de un Magic inaccesibil.

Ca sa iti dau un exemplu: Radu Buja are destule carti mitice din care sa-si faca un deck foarte tare. Chiar a avut un deck de Bant uimitor de puternic. Totusi, e important sa stii sa adaptezi un deck la metagame si evident si mai important sa stii sa il pilotezi. Totusi Radu are nevoie de experienta de joc. Din punctul meu de vedere Radu e un jucator novice care are carti, si care daca ar juca intr-un metagame care ii permite se poate dezvolta si va putea ajunge sa joace in liga mare relativ repede.

Un alt exemplu foarte bun ar putea fi Adela, care din cateva carti si niste rare nu prea scumpe si-a facut un pachet foarte fain si cu sanse mari de castig. Si am mai putea gasi exemple, sunt convins.

Acum depinde, totusi, si de cat de des va juca Magic... daca joci un singur eveniment (3-4 jocuri) pe saptamana, poti sa joci tu in orice metagame, ca n-ai cum sa inveti Magic. In primul meu an de jucat Magic, jucam zi si noapte cu Lucky, Raisa si Diesel in principal. Testam pachete in fiecare pauza la serviciu. That's how you improve. That's how you become better: PLAY MORE, especially casually. ;)

vreau sa avem:
- magic accesibil si interesant in care joaca si noobi si veterani
- magic inaccesibil si scump in care joaca si noobi (mai putini) si veterani
Echilibrul pe care incerci sa il descrii e acelasi pe care il urmaresc si eu, dar tu scapi din vedere doua chestii:

1. Mie nu mi s-ar parea fair ca un veteran sa joace in liga mica si sa "fure" un win de la restul. Pana la urma daca vrei sa dai un sfat-doua, o poti face intre runde dupa ce ai urmarit cum joaca, nu e nevoie sa faci 3 puncte pe seama lui. Ca asa am si eu o idee de pachet sub $100 care poate bate in formatul asta: 2 Baneslayer Angel, 4 Diabolic Tutor, 4 Rise from the Grave si apoi removal si eventual counter cat incape. Si in felul asta, cu putin cleverness tot am luat win-ul unui newbie, care tot a pierdut din cauza ca eu am avut Baneslayer, si n-am rezolvat mare lucru.

All in all, aici e vorba de common sense, pana la urma...

2. Nu mi se pare fair ca dupa ce am investit atat intr-o colectie de carti sa joc din ce in ce mai rar cu ele pentru ca teoretic n-am cu cine. Prefer sa ma stradui sa adun in jurul meu o sub-comunitate de oameni ca mine care vor sa joace cu toate cartile din colectia lor. Si eu sunt de parere ca ar fi destui.

Casual-ul nu e un topic aici, nicaieri, casual joci unde vrei, cand vrei cu cine vrei.
Tin sa te contrazic. Casual-ul e cel mai fun cand il joci intr-o comunitate de jucatori, si cel mai bun exemplu este Pauper Draft. Si eu, personal, as fi mai degraba dispus sa joc cu un deck nerfed intr-un tournament nesanctionat decat intr-unul sanctionat.

-----

Totusi, se pare ca fiecare isi da cu parerile personale pe-aici, dar eu n-am auzit decat vreo 2 pareri ale celor care teoretic ar trebui sa participe in Leisure League.

Andrei Gheorghiescu

• Global Moderator
  • Member
    • View Profile
« Reply #21 on: September 21, 2010, 19:11:36 »

Mda, deja imi dau seama ca am inceput sa zic niste balarii mici. Faza cu supermodelele era facuta sa fie funny. Nu vroiam sa spun ceea ce a inteles Mishu.

Da Lucky, la orice te bat, atata timp cat e capul meu vs capul tau si castig, te trec ca DONE. Mai ales la pauper. Si eu vreau 2 ligi, dar altfel. Eu ii vreau pe Lucky si Raisa inapoi !

OK, cred ca plecand de la modelul lui Mishu, fie si cu suta de parai, om construi. Daca cuiva (diferit de mine) nu-i surade, sa zica. Eu am cam scris mult si arata a obsesie daca numai eu trag intr-o directie. Daca ne-om gandi mai tarziu ca e bine ce-am zis, gasim aici. Daca o fi prea tarziu, ghinion ...

Sebastian Mahu

• Member
    • View Profile
« Reply #22 on: September 21, 2010, 20:55:24 »

Eu am alta solutie:

mult mai simpla si mai eficienta dar care implica un pic de munca.

Imaginati-va un FNM cu 27 de participanti.

Dina stia 27, 12 sunt veterani, 15 sunt casual/noobs.

Un casual noob va juca in medie din 5 meciuri 3 cu un noob, probabilistic un noob va castiga 3 meciuri cu noobi si poate 1 cu un veteran, si sa termine emga invigator.

Daca avem multi jcuatori clar maj vor fi noobi sau casuals, nu vor pierde in continuu pentru ca vor juca suficiente meciuri cu altii mici ca ei.. si vor si ivnata.. jucand cu deckuri tari.

Astfel lucrurile se cern de la sine.

Daca ideea e ok, maideparte trebuie sa popularizam joculs a ajungem al cifrele astewea.

Andrei Gheorghiescu

• Global Moderator
  • Member
    • View Profile
« Reply #23 on: September 21, 2010, 21:35:09 »

Sebi, am impresia ca toaaaaaata discutia asta era pentru a ajunge la aia 27. Ca de acolo, ideea ta o aplicam SIGUR ! Meanwhile cine vine vineri la FNM ?

Diac Dan Andrei

• Administrator
  • Member
  • Take your time
    • View Profile
« Reply #24 on: September 21, 2010, 21:56:33 »

Ideea cu popularizarea jocului merge manusa pe oricare din idei, ideea in side de mai multi jucatori trebuie sustinuta.

Totusi, eu am recitit putin raspunsurile date de oameni la topicul aista: http://forum.planeswalkers.ro/index.php?topic=571.15 . Si ar fi lume (eu, Mydas, Diana, AndreiN, Bogdan care nu s-a lasat inca dar sustine acelasi argument) la care poate se mai aduna lume care nu a postat inca (cum ar fi Sorin) care sustin ca partea materiala a jocului strica frumusetea jocului.

Acum, cei care ajung sa obtina un deck low-cost si sa fie si competitivi sunt foarte de admirat (deci felicitari Andy, Adela si oricine altcineva se afla aici). Totusi eu tind sa cred ca astea-s exceptii, si uneori vor ajunge alte persoane care sa bata _destul_ cu un pachet simplut: de ex AndreiN cu aliati. Totusi, daca nu se creaza separarea pe ligi, sansele ca un nou venit sa ajunga in top sunt infime, si acesta poate fi un motiv sa se lase, sau sa prinda mai greu "virusul jocului". Eu cred ca daca apuci sa castigi un concurs de genul asta, e un impact imens asupra atentiei care o oferi jocului (asa cum losts au un impact negativ).

S-ar putea sa fiu subiectiv, si de aceea recunosc urmatorul lucru: eu daca as fi nou venit la acest joc mi-ar placea sa exista o liga pentru newbies in care sa am sanse sa castig, si abia daca ma simt in putere sa trec "dincolo".

Daca am fi 27 oameni la un FNM nu vad de ce nu ar fi 2 ligi. Poate separarea pe ligi e inteleasa gresita. Adica daca tu abia ai venit in joc si totusi vrei sa te iei in coarne cu marii tauri, go ahead. Mai rau ar fi daca un mare taur vrea sa se ia in coarne cu aia mici (adica singurii "dezavantajati" ar fi veteranii, care in teorie ar trebui sa faca un sacrificiu pentru comunitate). Si totusi daca ar fi 12 oameni la competitive play, nu vad sa existe acel sacrificiu prea mare. In plus, daca presupunem ca numarul de oameni doar va creste, in teorie veteranii vor creste constant (ca mai mare de veteran nu exista, si tot in teorie, odata ce devii veteran nu poti deveni noob inapoi).

Ca un rezumat: conteaza sa ajungem la un numar cat mai mare de jucatori, dar conteaza si sa-i tinem in joc.

Mihai Alexandru Bîrsan

• Administrator
  • Member
    • View Profile
« Reply #25 on: September 21, 2010, 22:19:36 »

@Sebi, @AndreiG: Eu cred, totusi, ca voi nu sunteti in tema cu ce se intampla in public... Mie mi-a ajuns la urechi vestea ca multi jucatori s-au lasat de Magic pentru ca pierd in continuu contra celor care au pachete prea puternice, din care jumatate sunt mitice sau rare. Ba mai mult cineva zice "Eu n-o sa vin la FNM si standard sambata ca sa ii cumpar boostere lui Boariu si lui Mahu." (Nu stiu cine ca n-am primit nume si nici n-as da nume.) Si cred ca intr-o oarece masura are dreptate. Nici eu n-as mai veni la Magic daca tot timpul pierd contra acelorasi oameni.

In alta ordine de idei, hai sa ne uitam la match-up-urile lui Bogdan vs. cele ale lui Ionut de la competitia de sambata trecuta. http://rank.planeswalkers.ro/events/115 Bogdan a jucat in primele doua runde contra doi newbies (mai mult, Vlad era la primul meci). Asta inseamna 6 puncte mai mult sau mai putin moca pentru Bogdan. Ionut, insa a jucat cu Sebi, apoi cu Andrei C., apoi Alex M. Si totusi ei s-au intalnit in finala. Mie nu mi se pare un gameplay balanced in cazul asta, pentru ca e ca si cum unii ar primi free byes primele runde. (PS. Nu ma iau personal de Bogdan, puteam sa fiu si eu in locul lui; randomness is a bitch. :P)

Si mie mi-ar placea sa fim 27 de jucatori si sa jucam un mega-tournament de fiecare data, iar lumea sa invete pe parcurs, din greseli. Totusi, asta se pare ca nu merge in comunitatea noastra. De aceea cautam o formula prin care toata lumea sa se joace si sa fie fericita!

Diac Dan Andrei

• Administrator
  • Member
  • Take your time
    • View Profile
« Reply #26 on: September 21, 2010, 22:26:46 »

Eu n-o sa vin la FNM si standard sambata ca sa ii cumpar boostere lui Boariu si lui Mahu.

Na, Boariu e comic, ar merita cumva banii. Sau era, ca acum o devenit serios (eu il cred!).

Andrei Gheorghiescu

• Global Moderator
  • Member
    • View Profile
« Reply #27 on: September 21, 2010, 22:41:23 »

@Sebi, @AndreiG: Eu cred, totusi, ca voi nu sunteti in tema cu ce se intampla in public... Mie mi-a ajuns la urechi vestea ca multi jucatori s-au lasat de Magic pentru ca pierd in continuu contra celor care au pachete prea puternice, din care jumatate sunt mitice sau rare.

Vezi, de aia zic ca nu ne intelegem, ca asta e unul dintre motivele pentru care am inceput sa ma agit atata. Vrem amandoi acelasi lucru, nu asta e problema. Problema e de cum vedem asta implementat.

SI a 11 oara (sau a 3a) zic: separarea pe ligi e fine and dandy, dar cand nu ai oameni sa sanctionezi FNM, ce faci ? Sa zicem ca is 5 veterani si 5 newbs in magazin (ceea ce deocamdata e wishful thinking).

Daca as putea afla raspunsul la intrebarea de mai sus si la urmatoarea, as fie extrem de satsfacut. Urmatoarea e:

De ce nu putem sanctiona un pauper (stabilit la mica intelegere) ca si standard constructed ?

Adela

• Member
    • View Profile
« Reply #28 on: September 22, 2010, 02:04:12 »

Hmm, ideea cu leisure league si competitive league pare ok, as long as there are enough people for both. Otherwise, nu ar trebui sa fie greu pt veterani sa aiba la ei si un deck mai cheap (de leisure) si sa se tina un singur eveniment pt toata lumea. Personal, mie mi s-ar parea aiurea sa merg la LEX si sa nu ma joc Magic din cauza de reguli si ligi.

Now, daca se imparte lumea pe ligi, ce se intampla la draft? Acolo deja nu mai e vorba de mitice sau rare ci de felul in care-ti construiesti deckul in functie de cartile pe care le primesti si de cele pe care le dai mai departe. Teoretic, la orice release cel putin, absolut toti jucatorii au sanse egale.

Din experienta mea de pana acum, primii de la draft sunt/au fost (pana sa iese Lucky din scena) cam aceeasi de la standard. Asta imi spune ca nu rarele si miticele ii fac pe unii castigatori si pe altii comentatori "cumparatori de boostere pt Mahu si Boariu".

P.S. Si eu vreau sa vina Raisa si Lucky inapoi ca aveau deckuri faine si indiferent de rezultat era misto sa joci cu oricare dintre ei.

Ionut M

• Member
    • View Profile
« Reply #29 on: September 22, 2010, 02:11:19 »

Cred ca asta e cea mai mare problema in momentul de fata, lipsa oamenilor nu nivelul de "pregatire". De ex. Acum 2 vineri la FNM cu greu ne-am strans 8. A doua zi eram 8 dar pentru ca 4 erau novici , s-a jucat catan. Vinerea trecuta am fost 4. Aceasta e baza de plecare, sa fim noi 20 si apoi ne facem probleme cum si ce deckuri de 100 sau 1000$ joaca.
Pages: 1 [2] 3