Planeswalkers.ro

Please login or register.

Login with username, password and session length
Advanced search  

News:

Pages: [1] 2 3

Author Topic: League Play  (Read 21804 times)

Mihai Alexandru Bîrsan

• Administrator
  • Member
    • View Profile
League Play
« on: September 21, 2010, 10:06:10 »

Leisure League
Leisure League se adresează jucătorilor care construiesc și joacă deck-uri distractive mai mult decât competitive. În "Liga de distracție" intră orice jucător care nu se află în Competitional League. Orice jucător calificat pentru Leisure League poate participa la competițiile organizate pentru Competitional League. Jucătorii care au deck-uri competitive ("tier 1") sunt încurajați să participe în Competitional League.

Competitional League
Competitional League se adresează jucătorilor care aspiră la competiții gen Campionatul Național, și joacă deck-uri competitive ("tier 1"). În "Liga competitivă" se află jucătorii de mai jos. Lista de jucători din această ligă va fi întreținută în funcție de progresul jucătorilor din Leisure League. Orice jucător calificat pentru Competitional League NU poate participa în competițiile organizate pentru Leisure League, cu următoarea excepție:
  • Dacă nu exista 8 jucatori pentru Competitional League si nici 8 jucatori pentru Leisure League, dar exista o majoritate de jucatori pentru leisure league, atunci orice jucători din Competitional League poate participa într-un eveniment comun cu deck-uri cu o valoare evaluata la sub $100 conform trading price-ului de pe Starcitygames.com

Player list
  • Mișu
  • Mircea*
  • Seba
  • Alex B.
  • Alex M.
  • Bogdan
  • Ionuț
  • Andrei G.
  • Stefan P.
  • Andy**
  • Andrei C.**
*) Care va fi defapt absent incepand cu luna Octombrie.
**) Pe care i-am trecut din cauza ca am observat ca au deck-uri suficient de competitive si trebuie doar sa invete sa le piloteze mai bine.

Retired player list
Acești jucători fac parte din Competitional League, chiar dacă nu mai joacă deocamdată.
  • Lucky
  • Raisa
  • Mydas
  • Radu H.

See also
« Last Edit: September 21, 2010, 10:14:06 by Mihai Alexandru Bîrsan »

Mihai Alexandru Bîrsan

• Administrator
  • Member
    • View Profile
Re: League Play
« Reply #1 on: September 21, 2010, 10:07:40 »

Separarea ligilor in functie de rating a fost o idee nu foarte stralucita, asa ca vom recurge la o noua metoda. Nu e greu sa identificam in comunitate persoanele care ar trebui sa participe in Competitional League la momentul de fata. Daca am omis pe cineva în lista din original post, va rog sa-mi spuneti.

Începând cu luna Octombrie cele doua ligi vor juca absolut separat la orice eveniment de tip constructed, ca si cum ar fi doua comunitati separate de jucatori. Aceasta separare nu se aplica la evenimentele limited.

Vreau sa subliniez ca facem aceasta modifcare pentru a incuraja cat mai multi jucatori de Magic sa se adune sa joace fara a fi intimidati de "playset-urile de rare si mitice" pe care jucatorii mai seriosi de Magic le-au adunat.

Astfel, va trebui sa re-activam majoritatea jucatorilor de Magic care au fost goniti competitiile initiale, subliniind faptul ca am creat un mediu de joc special pentru ei si ca vrem sa ii vedem la Magic.
« Last Edit: September 21, 2010, 10:17:49 by Mihai Alexandru Bîrsan »

Andrei Gheorghiescu

• Global Moderator
  • Member
    • View Profile
« Reply #2 on: September 21, 2010, 11:30:58 »

Cu respectul cuvenit, nu e bine ...

Ca sa nu ma repet, please check http://forum.planeswalkers.ro/index.php?topic=570.15 - reply #16

Leisure League
- liga de distractie in care nu ai voie daca stii sa joci MTG cat de cat. Rezervata amatorilor, doar ei pot sa se distreze.

Competitional League - liga oamenilor mari in care cei mici pot veni daca au tupeu sau vor sa ia bataie. Daca ai facut greseala sa castigi vre-o doua meciuri, nu o sa mai poti pleca pentru ca esti baiet mare de acum.

Am incercat sa fiu amuzant mai sus, nu rautacios, luati-o ca atare.

Acum sincer, daca cineva se asteapta sa imi evaluez deckul pe starcity sa vad daca e sub $100 sau sa am tot timpul varianta de Leisure + Competitional la mine in functie de oamenii prezenti ... imi cereti prea mult.

Daca mi se pare ca joc cu cineva care are deck de peste 100$ ce fac ? Chem judge si ne apucam sa-i evaluam deckul timp de o ora ? Apoi spun, oh, my bad ...

Eu VREAU sa joc pauper sau formate restricted (ceea ce e mai intuitiv decat limita de $100) din principiu, nu pentru ca nu am deck. Mi se pare FUN, vreau sa pot avea access la FUN ! Daca nu lasam oamenii mari sa se joace cu cei mici, cum or sa invete cei mici ceva ?

Sincer, cand o sa avem copii oare o sa le punem pusca de paintball in mana la 1 an si dupa ce ii umplem de vopsea o sa zicem ba ce FAIN ne-am jucat azi ? Sau ne asezam pe covor si ne jucam cu cubulete si papusele (sau plastelina ca sa fiu mai aproape de realitate). Hai sa digeram putin metafora si zic eu sa mai discutam sistemul de ligi.

Altfel nu vad cum nu facem ceea ce am facut deja si nu a mers.

Si iar o sa fiu amuzant:

Astfel, va trebui sa re-activam majoritatea jucatorilor de Magic care au fost goniti competitiile initiale, subliniind faptul ca am creat un mediu de joc special pentru ei si ca vrem sa ii vedem la Magic.

Haideti, intrati, aici aveti masa, aici scaunele, spor la joc, noi ne ducem dincolo ca baietii mari. Nu-i asa ca-i un mediu special ? Nu-i asa ca oricum va bate Dave pe toti ca intre timp a mai strans niste rare ?

Andrei Gheorghiescu

• Global Moderator
  • Member
    • View Profile
« Reply #3 on: September 21, 2010, 11:39:00 »

Si inca o chestie, ce inteleg eu din ce zic Lucky, Mydas e ca s-au lasat fix pentru ca "Competitional Play" a devenit cash game. Indraznesc sa sper ca daca Leisure League ar deveni ceva super activ si super FUN, i-am vedea inapoi.

SI INCA O CHESTIE ... sa nu transmitem involuntar mesajul ca nu poti fi competitiv in liga mica. Daca nu esti competitiv din fire, nu prea ai ce cauta la MTG.

Mihai Alexandru Bîrsan

• Administrator
  • Member
    • View Profile
« Reply #4 on: September 21, 2010, 11:48:39 »

Andrei, ai inteles total gresit ceea ce incercam sa facem.

Ideea "in the field" e in felul urmator: lumea care nu are bani sau chef sa investeasca in playset-uri de chase-rares si mitice trebuie sa aiba un mediu in care sa joace Magic sancționat. Aici nu e vorba despre Pauper Constructed, care nu va fi DCI sanctioned niciodata! E vorba de competitional Magic play pe doua nivele: pentru oameni care iau chestia asta in serios, ca pe un sport, si pentru oameni care abia au inceput sa joace si sunt demotivati de faptul ca nu au absolut nici o sansa impotriva celorlalti.

Repet: vreau sa creem un mediu in care entry-level people sa poata juca Magic sancționat, in care sa poata evolua. Evolutia este punctul pe "i" aici. In "Leisure league" lumea are sansa sa creasca, are timp sa invete, sa-si intregeasca colectia si eventual sa intre intr-un common card pool. De asta facem "leisure league". E ca la innot: nu intri din prima sa innoti cu rechinii, mai intai innoti in bazin, de la adancime mica la adancime mai mare, pana te obisnuiesti.

In orice sport serios exista niveluri de competitie de la juniori la seniori. Poate ca cel mai bine redenumim ligile intre "Junior player league" si "Senior player league", ca sa fie mai bine intelese intentiile?

Cat despre Dave, de exemplu, el urmeaza o curba de invatare destul stransa, ceea ce-l va propulsa in Competitional League in cateva luni, daca nu chiar saptamani.

Diac Dan Andrei

• Administrator
  • Member
  • Take your time
    • View Profile
« Reply #5 on: September 21, 2010, 12:18:08 »

Sunt persoane care ar putea spune din ochi daca un pachet e de aproximativ 100$. Iar daca esti in Junior League si vezi un pachet awesome atunci ok, ceri "Deck check" dupa local rules. Aflii ca e sub 100$ si esti uimit ca se poate: esti incurajat sa faci si tu un pachet awesome cu low-cost (si asta-i super ok).

Limita de 100$ nu ar trebui impusa cu strictete: daca cineva are un pachet de 101... maxim 110$ poate primi un "warning" sa incerce sa-l tina sub 100$ in urmatoarea competitie.

Intrebare: daca eu in mod voit vreau sa particip la Junior/Leisure League, nu am voie s-o fac? Sa zicem ca vreau sa fac un pachet doar din comune, si cateva necomune si sa joc la Juniors. Am voie sa fac lucrul asta?
« Last Edit: September 21, 2010, 12:36:31 by Lucky »

Andrei Gheorghiescu

• Global Moderator
  • Member
    • View Profile
« Reply #6 on: September 21, 2010, 12:49:36 »

Ok poate nu inteleg sau poate vad lucrurile gresit, desi nu-mi prea dau seama ce facem diferit de ce am facut si atunci cand erau 10 noobi swarming arround which we kinda lost.

Suntem 8 in competitional league, aproape sigur nu o sa fim toti la FNM in acelasi timp, deci nu mai jucam FNM pana cand nu mai agatam un "profesionist" sau doi ?

Cert e ca eu vreau sa pot juca in acest Leisure League cand vreau eu, sincer am impresia ca nu ma prea identific cu Competitional League. Chiar daca pot momentan sa am un deck competitiv eu nu aspir la competitii gen Campionat National.

Cred ca ce nu vedem desi este evident este ca cei care vor sa fie campioni nationali dintre noi sunt o minoritate. Cei care vor sa se distreze sunt o vasta majoritate daca nu unanima majoritate. Pusul Competitional League pe primul loc e o greseala majora. Si hai sa ne gandim daca nu cumva ... pentru ca astia care chipurile avem o putere de influenta asupra comunitatii acum ne credem competitionali ... nu cumva luam decizii care sa ne avantajeze pe noi in loc sa ne gandim la comunitate. Nu e spus ca un repros, ci ca un exercitiu mental.

Cred ca scopul nostru trebuie sa fie o multime de oameni faini care joaca MTG. Daca e si la nivel competitional, f bine, daca nu ... asta e. Ceea ce spun este ca din cate vad si inteleg eu, nu ne urmarim bine scopul.

Sincer ma indoiesc ca un om ca Lucky, o sa mai vina sa joace MTG in liga mica, cand toti ceilalti se joaca in aia mare. Atitudinea asta de "noi avem carti prea tari ca sa jucam altceva ce am putea sa jucam mai multi impreuna" nu mi se pare ok. Eu unul nu vreau la liga bani multi, vreau la aia de bani putini daca ma distrez la fel. Probabil mai mult ca n-o sa ajung niciodata in situatia lui Sorin de exemplu.

Daca folosim ligile sa divizam comunitatea, trebuie sa fim putin orbi sa vedem ca nu e bine. Daca le folosim sa separam ce jucam TOTI azi de ce jucam TOTI maine, e cu totul altceva.

Si sincer, Pauper Standard Constructed ... e Standard. Daca eu vin cu deck de comune la Standard e dreptul meu. Daca ne-am hotara tacit ca vrem toti sa facem asta, unde e problema sa sanctionezi un turneu in care toti si-au lasat niste carti acasa ?

Hai ca de acum mai tac ca poate vorbesc singur, desi stiu sigur ca in mare parte nu sunt singurul care gandeste la fel ...
« Last Edit: September 21, 2010, 12:53:54 by Andrei Gheorghiescu »

Andrei Gheorghiescu

• Global Moderator
  • Member
    • View Profile
« Reply #7 on: September 21, 2010, 12:55:20 »

Intrebare: daca eu in mod voit vreau sa particip la Junior/Leisure League, nu am voie s-o fac? Sa zicem ca vreau sa fac un pachet doar din comune, si cateva necomune si sa joc la Juniors. Am voie sa fac lucrul asta?

Nu ma pot abtine: de la cine ceri voie ? Cine o sa te alunge cu lopata ?

Ionut M

• Member
    • View Profile
« Reply #8 on: September 21, 2010, 13:08:32 »

E vorba de competitional Magic play pe doua nivele: pentru oameni care iau chestia asta in serios, ca pe un sport, si pentru oameni care abia au inceput sa joace si sunt demotivati de faptul ca nu au absolut nici o sansa impotriva celorlalti.

Repet: vreau sa creem un mediu in care entry-level people sa poata juca Magic sancționat, in care sa poata evolua. Evolutia este punctul pe "i" aici. In "Leisure league" lumea are sansa sa creasca, are timp sa invete, sa-si intregeasca colectia si eventual sa intre intr-un common card pool. De asta facem "leisure league". E ca la innot: nu intri din prima sa innoti cu rechinii, mai intai innoti in bazin, de la adancime mica la adancime mai mare, pana te obisnuiesti.

In orice sport serios exista niveluri de competitie de la juniori la seniori. Poate ca cel mai bine redenumim ligile intre "Junior player league" si "Senior player league", ca sa fie mai bine intelese intentiile?

Cat despre Dave, de exemplu, el urmeaza o curba de invatare destul stransa, ceea ce-l va propulsa in Competitional League in cateva luni, daca nu chiar saptamani.

Trebuie sa fii inversunat rau sa te gandesti atat de serios la UN JOC cu overpriced pieces of cardboard. This is supposed to be fun , serious is for chess. We are not going to be World Champions here, cmon!

Alex Boariu

• Member
  • PRESEDINTE MAGIC&CONSILIU EDH si cate si mai cate
    • View Profile
« Reply #9 on: September 21, 2010, 13:09:43 »

We are not going to be World Champions here, cmon!

speak for urself biatch =))))
Everyone has a right to be stupid; some people just abuse the privilege.

Ionut M

• Member
    • View Profile
« Reply #10 on: September 21, 2010, 13:12:34 »

We are not going to be World Champions here, cmon!

speak for urself biatch =))))

Oh, funny man is back.

Sebastian Mahu

• Member
    • View Profile
« Reply #11 on: September 21, 2010, 13:16:41 »

nu suntem constructivi... adica si andrei si mishu sunt f bine intentionati, insa genul asta de feedback nu ajuta pe nimeni.

Mishu a venit cu o propunere, hai sa construim pe ea/pe langa ea.

Problema e retentia noilor jucatori si socul lor cu competitive play. Mishu a venit cu o solutie pentru asta. Daca cineva nu e de acord, hai sa vedem alte solutii.

Mie imi palce ideea, insa faza cu 100$ e un pic rasa de par. Eu nu am deck de standard, si rara apuc sa-mi fac. Si sa-mi pregatesc 2 deckuri in func de ce iese e cam greu. Pe de alta aprte, cred ca standings cu 100$ rule va fi acelasi ca la standard. Nu e vorba de preturi, cel putin nu la noi in Iasi, e vorba de know how. Cine crede ca nua re succes la magic din cauza ca nu are carti mitice de 80$ se pacaleste. Adela la 2 saptamani de amgic avea polymorph care era rather competitive, andy cu super budget deck e in top3 la toate evenimentele.

Hai sa nu ne mai ascundem dupa deget cu preturile si sa zicem pe nume, we need knowledge not money.

Bogdan Şolcă

• Member
    • View Profile
« Reply #12 on: September 21, 2010, 14:03:02 »

Hai sa nu ne mai ascundem dupa deget cu preturile si sa zicem pe nume, we need knowledge not money.

Fara-ndoiala, dar pentru a cunoaste treburi iti tre' un grup de testing, posibilitati de a juca zilnic contra unor adversari competitivi si mai putin informatii generale din articole de pe net, care ajuta, nu zic nu, dar is teorie pura. Practice makes perfect, but it also kills us.

Andrei Gheorghiescu

• Global Moderator
  • Member
    • View Profile
« Reply #13 on: September 21, 2010, 14:12:46 »

Seba, asta e realitatea "actuala" sa-i zicem. Dar daca-i spui noului venit ca "vezi ca se poate", nu prea e ok. Plus, faci un deck ... dar parca sa fie ala deckul tau pentru un an de zile ... Adica Diana for instance, cu vampirii ... in functie de meta game si noroc, n-ar avea motiv sa se planga ca o bate toata lumea. Dar cred ca a jucat vampirii aia mult prea mult si s-a cam plictisit de ei. Aici am cam vorbit fara sa stiu ... da intelegi tu.

Deci preturile nu-s problema reala acum, intre noi astia care am "ramas" pentru ca am ramas aia care baga bani, zic eu. Dar la inceput, treaba cu preturile e drastica. Daca as fi in ziua 1 si mi-ar da cineva factura care a adunat-o intr-un an la Magic ...

Diac Dan Andrei

• Administrator
  • Member
  • Take your time
    • View Profile
« Reply #14 on: September 21, 2010, 14:17:40 »

Nu stiam ca se poate pauper standard (sanctionat). As sustine o idee ca asta.

@Sebi, tot timpu un om cu un experienta in magic va avea un avantaj asupra unuia fara exp. Dar un om si cu experienta si cu carti bune e "broken" vs unui newbie fara exp si fara carti. Daca tu sau Andy sau Adela ati reusit sa bateti odata sau de 2 ori persoane cu deck bun nu inseamna ca persoana cu deck bun nu a avut avantaj initial. Eu unu stiu ca ma intalneam cu Adela in competitii si zicea ca iar va lua bataie, si mi s-a mai intamplat sa ma intalnesc cu concurenti noi, care la inceput aveau emotia jocului, crezand in vreo sansa de castig, dar dupa aia am vazut resemnare ("eu nu voi castiga niciodata").

Sincer ma indoiesc ca un om ca Lucky, o sa mai vina sa joace MTG in liga mica, cand toti ceilalti se joaca in aia mare.
Daca cineva iti zicea ca un om ca Lucky sau ca Mydas o sa se lase de joc l-ai fi crezut?

Nu poti impune tuturor sa doreasca sa ajute mai mult pe cei noi decat sa joace magic (daca asta vor). Pana la urma cei mai importanti intr-o comunitate sunt veteranii (caci ei, multi sau putini, tin comunitatea stabila). Sigur sunt veterani carora le place competitive play, si desi ar dori sa se implice in comunitate, s-ar duce entuziasmul de magic daca tot timpu ar juca pauper.

Parerea mea este ca e nevoie de un nou academy, mediatizat (in fine, raspandita vestea) cu multisori omuleti, ca sa putem avea oameni de unde sa impartim lumea in 2. In felul acesta e mult mai usor sa ai oameni in ambele locuri.

Iar Andrei, intradevar nimeni nu te obliga sa faci absolut nimic (nu are cum). Lafel cum nimeni nu e obligat sa se anunte pe forum ca vine vineri, sambata, si totusi poate veni chiar daca nu s-a nuntat. Si totusi lucrul asta ajuta (aceast organizare). Eu consider ca impartirea in 2 nu e o discriminare sau o destramare a comunitatii ci doar o organizare (care dupa parerea mea ar putea da si roade). Daca tu vrei sa participi la juniors nu vad de ce cineva nu te-ar lasa, atat timp cat le dai si lor o sansa( de ex ai putea avea 2 pachete la tine: unu slabut de test, si unu competitiv, si sa te decizi pe drum unde vrei sa joci).

Limita de 100$ nu mi se pare absurda. Daca e absurd sa pui limita in valoarea pachetului ar trebui stabilita o alta limita, de genul: maxim 4 rare, sau numai common sau... ceva. Fara nici o "regula" nu prea ai cum sa lasi un veteran sau un membru competitiv al comunitatii sa joace la leasure ca e ca si cum ai trimite un lup intre oi si ai spune oilor: hai, mancati-l (daca puteti, hahaha).
Pages: [1] 2 3