Planeswalkers.ro

Please login or register.

Login with username, password and session length
Advanced search  

News:

Pages: 1 [2] 3 4 5

Author Topic: Proxy cards!  (Read 24320 times)

Diac Dan Andrei

• Administrator
  • Member
  • Take your time
    • View Profile
Re: Proxy cards!
« Reply #15 on: July 02, 2014, 10:39:14 »

Eu personal cred ca proxies ar ajuta, chiar si la FNM. Singurul "dezavantaj" este ca nu mai poti bate (in teorie) un oponent pentru ca are pachet mai slab decat tine (pentru mine n-a fost niciodata o atractie lucru asta). Avantajele sunt mai multe: jucatorii au sansa sa testeze carti/pachete la care poate nu ajungeau inainte, d.p.m.d.v. creste nivelul de joc: am sansa sa joc contra unor pachete mai aproape de tir1. Eu, personal ma gandesc asa: vine WMCQ si nu am un pachet testat impotriva unui numar relevant de alte pachete competitive, si momentan n-as putea sa spun ca pot face asta venind la FNM.

Intradevar, FNM poate contine si prize pool, si poate te-ai oftica daca pierzi impotriva unui jucator care te-a batut cu un proxy. Dar in acelasi timp eu pun urmatoarea intrebare, catre cei care participa la prize pool: "voi plecati de acasa cu speranta ca veti juca contra unor jucatori cu pachete mai slabe, si in felul asta castigati premiul ?"

Dar repet, asta e parerea mea personala, si as vrea sa vad mai multe pareri pro sau contra proxiurilor la FNM, deci faceti-va auziti.

Cezar Saramet

• Member
    • View Profile
« Reply #16 on: July 02, 2014, 10:51:58 »

Eu cred ca folosirea proxy-urilor ar face FNM-urile mult mai interesante.
Plus ca datorita sistemului de reguli nu iti poti face un pachet numai din proxies.

Dragos Marcu

• Member
    • View Profile
« Reply #17 on: July 02, 2014, 11:10:26 »

Nu stiu cat de relevanta e parerea mea, din moment ce nu prea am timp de FNM-uri momentan, dar trebuie sa recunosc ca sunt perfect de acord cu Danut. Atat timp cat posibilitatea de a folosi proxy-uri exista pentru toata lumea, sincer, nu cred ca ar trebui sa apara probleme. Personal, nu cred ca a invinge un jucator cu un pachet net mai slab decat al tau, poate aduce aceeasi satisfactie cu a invinge un jucator cu un pachet de aceeasi valoare sau chiar mai bun. Plus ca, uneori, faptul ca ai un play set dintr-o mitica de 30$ se poate datora norocului de a fi vazut unicul post de trade pt acea mitica, cu o secunda inainte de adversarul tau...noroc care poate foarte bine sa treaca in tabara cealalta.
Desigur, cand incepem sa vorbim despre prize pool (care din cate imi amintesc era la latitudinea celor care doreau asa ceva la FNM), cel mai corect ar fi sa se discute intre cei care contribuie la prize pool, ca sa nu existe, ulterior, resentimente inutile :). Dar pt cartile de FNM nu cred ca ar trebui sa existe discutii, fiindca, in fond, nu sunt ale nimanui ca sa le piarda ci sunt doar de castigat.
Ca o concluzie, eu vad ideea aceasta ca o incercare de echilibrare a balantei...ceva asemanator cu Casual 100, fiind menita sa ajute pe toata lumea si nu sa dezavantajeze pe cineva. :)

By the way, ar fi dragut daca gasiti un sistem de proxy-uri pretabil pt modern si sa se organizeze o data pe luna un turneu de Modern fara limita. Pt modern nu prea ar ajuta sa platesti in pwi points un proxy de Tarmogoyf...daca nu ma insel, la ora actuala, niciunul dintre noi nu are de suficiente puncte pt asa ceva :))).
« Last Edit: July 02, 2014, 11:15:25 by Dragos Marcu »

Edeph(Adrian Ciobanu)

• Member
    • View Profile
« Reply #18 on: July 02, 2014, 11:28:42 »

Desigur, cand incepem sa vorbim despre prize pool (care din cate imi amintesc era la latitudinea celor care doreau asa ceva la FNM), cel mai corect ar fi sa se discute intre cei care contribuie la prize pool, ca sa nu existe, ulterior, resentimente inutile :).

Intocmai la asta ma refeream si eu, in final cei care nu sunt inscrisi la prize pool, chiar daca obtin locuri mai bune in clasament tot nu au treaba cu prize poolul. Poate ar merge un poll pentru chestia asta?

Dragos Marcu

• Member
    • View Profile
« Reply #19 on: July 02, 2014, 11:45:32 »

Desigur, cand incepem sa vorbim despre prize pool (care din cate imi amintesc era la latitudinea celor care doreau asa ceva la FNM), cel mai corect ar fi sa se discute intre cei care contribuie la prize pool, ca sa nu existe, ulterior, resentimente inutile :).

Intocmai la asta ma refeream si eu, in final cei care nu sunt inscrisi la prize pool, chiar daca obtin locuri mai bune in clasament tot nu au treaba cu prize poolul. Poate ar merge un poll pentru chestia asta?

Nu cred ca ar trebui neaparat un poll. Cred ca e o chestiune ce se poate rezolva la fata locului intre cei care doresc prize pool, mai ales ca e foarte probabil ca participantii la prize pool sa difere de la o saptamana la alta.

Edeph(Adrian Ciobanu)

• Member
    • View Profile
« Reply #20 on: July 02, 2014, 11:59:31 »

Ma gandesc ca decat sa fie atunci discutii pana stam sa se lamureasca lumea mai bine sa fie o regula de comun acord valabila mereu. My 0.2cents. (Eu nu am participat la prize pool si nu stiu cat de relevanta e parerea mea in acest sens)

Dragos Marcu

• Member
    • View Profile
« Reply #21 on: July 02, 2014, 12:28:22 »

Ma gandesc ca decat sa fie atunci discutii pana stam sa se lamureasca lumea mai bine sa fie o regula de comun acord valabila mereu. My 0.2cents. (Eu nu am participat la prize pool si nu stiu cat de relevanta e parerea mea in acest sens)

Nici eu nu am participat, dar ma gândesc in felul următor : pot exista doar două variante - cu sau fără proxy. Daca intr-o saptamana participa 5 oameni la prize pool si dintre ei, 4 sunt de acord cu proxy-uri, atunci asa se face. Daca saptamana viitoare, participa 5 oameni si 4 sunt împotriva, ar fi incorect sa le impui ceva ce ei, ca majoritate, nu doresc. Plus ca, cei nemulţumiţi au varianta simplă de a renunţa la a participa la prize pool, indiferent care ar fi regula generală.

BerleaVlad

• Member
    • View Profile
« Reply #22 on: July 02, 2014, 12:45:19 »

sa-r putea face 2 prize pooluri daca sunt suficienti oameni, un prizepool cu proxiuri si unu fara si daca nu sunt destui oameni se face unul comun si gata

Andrei Palihovici

• Member
  • forest black metal best metal
    • View Profile
« Reply #23 on: July 04, 2014, 17:19:50 »

So no proxies for today's FNM, right?

Diac Dan Andrei

• Administrator
  • Member
  • Take your time
    • View Profile
« Reply #24 on: July 06, 2014, 09:45:29 »

As vrea sa mai aud pareri, mai ales cele contra folosirii de proxies la FNM. Mai este cineva care crede ca e nu e o idee buna sa se foloseasca proxies la FNM? Speak now!

Gabriel Iuriciuc

• Member
    • View Profile
« Reply #25 on: July 06, 2014, 12:05:27 »

eu sunt de parere ca proxiurile nu ar trebui folosite la FNM dar in schimb sa se organizeze anumite turnee (sambata poate?) in care sa avem voie sa folosim chiar si un deck numai din proxiuri, astfel sa putem face testing cu tier 1 decks.

Esterdi (Naconecinii Tudor)

• Member
    • View Profile
« Reply #26 on: July 06, 2014, 12:24:28 »

Eu sunt in tabara for proxies la FNM dar fara acces la prize pool (planeswalker points and FNM promos given as normal)

Edeph(Adrian Ciobanu)

• Member
    • View Profile
« Reply #27 on: July 06, 2014, 12:43:03 »

Cu ce pot afecta 4 proxy-uri intr-un deck atat de mult incat sa faca imbalance ? Dupa cum a zis si Danut, ar ridica nivelul de joc si ar fi mai mult skill-based decat "deck-ul meu e slab pentru ca imi lipsesc cutare carti". Plus ca punctele sunt o resursa consumabila si nu se poate abuza, cine abuzeaza intr-o luna sa consume toate punctele, a doua si a treia luna probabil va fi no proxy.
Eu raman pentru proxies la fnm only dar fara prize-pool ca sa existe totusi o diferentiere la castiguri.

Gabriel Iuriciuc

• Member
    • View Profile
« Reply #28 on: July 06, 2014, 12:51:08 »

eu am zis sa nu folosim proxies la fnm deorece nu cred ca numai 4 carti lipsesc cuiva pentru un t1 deck, asa ca mai bine facem eventuri separate.

Esterdi (Naconecinii Tudor)

• Member
    • View Profile
« Reply #29 on: July 06, 2014, 13:03:44 »

Crede-ma, 4 carti pot face o diferenta imensa. Imagineaza-ti urmatoarea situatie: "Am toate cartile ca sa joc Monoblack Devotion inafara de Thoughtseize. Nu am niciun Thoughtseize. E cam acelasi lucru, nu?" Raspunsul e nu prea.

Daca ai un playset in deck, sansa sa incepi cu acea carte in starting hand e 45%. Cu 2, e 22%.

Plus, unele deck-uri se bazeaza pe inevitabilitate - adica nu se grabesc sa castige, asta se intampla prin tura 11-12 si pana atunci trag mai mult de 11-12 carti. Acolo, ca sa dau un exemplu, diferenta dintre 2 JAoT si 4 JAoT poate fi, un sfert din timp, diferenta dintre a castiga si a pierde.

(it's still amusing we're having this argument since we're on the same position, but ahwell)

On the topic of tier 1 decks specifically: este foarte comun si posibil ca un deck de 60 de carti sa isi aiba 50% din pret in numai 8 dintre cartile sale, thus, sa iti lipseasca putin din el quantity wise dar mult money-wise.

Oricum, cred ca cea mai mare diferenta pe care o vor face proxy-urile va fi pentru cartile (de Modern in general) care desi sunt ieftine in abstract nu prea le are lumea pe aici. Cel mai bun exemplu la care ma pot gandi ar fi Urza Lands.
« Last Edit: July 06, 2014, 13:08:52 by Esterdi (Naconecinii Tudor) »
Pages: 1 [2] 3 4 5